Pierwsza powojenna dekada Elbląga – szukamy pamiątek
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu przygotowuje wystawę na temat pierwszej powojennej dekady w Elblągu (1945-1955). W związku z tym poszukujemy obiektów, które moglibyśmy w ramach tej wystawy zaprezentować: fotografii, dokumentów, rodzinnych pamiątek, przedmiotów przywiezionych przez pierwszych mieszkańców z ich pierwotnego miejsca zamieszkania, a także przedmiotów codziennego użytku.
Stąd nasz apel do wszystkich elblążan: jeśli mają Państwo w swoich prywatnych i rodzinnych zbiorach i archiwach wyżej wymienione obiekty, prosimy o przekazanie ich (jako dary lub w drodze użyczenia) na potrzeby planowanej wystawy. W ten sposób wspólnie upamiętnimy pierwsze powojenne lata Elbląga – okres niełatwy, pełen wyrzeczeń, niepewności i trosk, ale jednocześnie naznaczony nadzieją oraz przede wszystkim ciężką pracą ludzi, którzy przybyli tu z różnych stron, zarówno dobrowolnie, jak i pod przymusem, a następnie z mozołem odbudowywali nieznane sobie wcześniej miasto i tworzyli zręby jego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Wszystkich z Państwa, którzy chcą wesprzeć nasze przedsięwzięcie prosimy o kontakt: j.szkolnicka@muzeum.elblag.pl.
Wystawa powstaje w ramach projektu „Muzea ponad granicami. Etap II” realizowanego wspólnie z Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
Za treść niniejszej informacji odpowiada Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.